Zagraniczny urlop w końcu jest możliwy. Planując wakacje za granicą warto wiedzieć, jakie warunki wjazdu obowiązują w poszczególnych krajach. Zebraliśmy kilka najważniejszych informacji, aby ułatwić poszukiwania. Pamiętaj, że warunki dotyczą osób mieszkających w Polsce i mogą zmienić się w każdej chwili. W obecnej sytuacji na świecie wiele zależy od ilości zakażeń na danym terenie. Kiedy ich ilość wzrośnie – mogą być wymagane dodatkowe środki.

Poniżej prezentujemy kilka ulubionych kierunków polskich turystów. Jeżeli wybierasz rejs, sprawdź również obostrzenia wprowadzane przez konkretnego armatora.

Chorwacja

Widok na Dubrownik, Chorwacja
Dubrownik, Chorwacja

Warunki wjazdu do tego kraju zmieniły się od 1 lipca 2021. Po kilku tygodniach swobody w podróżach wprowadzono konieczność przedstawienia:

 • dowodu ukończonego cyklu szczepień – pod warunkiem, że ostatnia dawka została przyjęta co najmniej 14 dni przed podróżą;
 • negatywnego wyniku testu – test PCR, nie starszy niż 72 godz. lub antygenowy, nie starszy niż 48 godz.;
 • dowodu przebycia choroby COVID-19 w przeciągu ostatnich 180 dni (ale pozytywny wynik testu nie może być młodszy niż 11 dni).

Chorwacja uwzględnia Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienia lub status ozdrowieńca. Okazanie go wystarczy do przekroczenia granicy. Z testów zwolnione są dzieci do 12 roku życia, przekraczające granicę z rodzicami lub opiekunami z certyfikatem covidowym lub negatywnym wynikiem testu.

Bez spełnienia powyższych warunków, zostaniesz skierowany na 10-dniową kwarantannę, która może zostać skrócona po wykonaniu testu na koronawirusa już na terenie Chorwacji.

Grecja

Santorini, Grecja
Santorini, Grecja

Przed wjazdem do Grecji wszyscy turyści podróżujący drogą lotniczą muszą wypełnić tzw. Passenger Locator Form nie później niż o godz. 23:59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji. PLF dostępny jest na stronie https://travel.gov.gr/#/ Wszyscy, którzy planują wakacje 2021 w Grecji powinni spełnić jedno z poniższych kryteriów:

 • posiadać dowód negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (test typu PCR wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed wyjazdem lub test antygenowy wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed wyjazdem). Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno być sporządzone w języku angielskim.
 • posiadać Unijny Certyfikat COVID-19 potwierdzający zakończony cykl szczepień lub status ozdrowieńca. Szczepienia powinny być zakończone co najmniej 14 dni przed datą wjazdu do kraju.
 • posiadać pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, który wykonany został w okresie od 1 do 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem.

UWAGA! Test na obecność koronawirusa jest konieczny dla dzieci od 12 roku życia.

Wszystkie osoby, niezależnie od posiadanych wyżej zaświadczeń, mogą zostać poproszone o wykonanie szybkiego testu na obecność koronawirusa na lotnisku w Grecji. W przypadku pozytywnego wyniku zostaną skierowani na 10-dniową kwarantannę.

Pamiętaj, że w Grecji nadal obowiązuje konieczność noszenia masek na świeżym powietrzu, a nieprzestrzeganie tej zasady grozi mandatem w wysokości kilkuset euro.

Hiszpania

Widok na park Park Güell - Barcelona, Hiszpania
Park Park Güell – Barcelona, Hiszpania

Planując urlop w Hiszpanii musisz pamiętać o poniższych zasadach:

 • jeśli wybierasz drogę powietrzną lub morską, konieczne będzie wypełnienie tzw. Health Control Form, który sprawdzany będzie przy wjeździe do kraju. Link tutaj: https://www.mscbs.gob.es/en/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov/spth.htm
 • obowiązuje konieczność wykonywania testów na obecność koronawirusa * nie później niż 48 godzin przed przybyciem do Hiszpanii. Listę akceptowalnych testów znajdziesz tutaj: https://www.mscbs.gob.es/en/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov/spth.htm
 • z testu są zwolnione osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID-19 potwierdzający zakończony cykl szczepień lub status ozdrowieńca. Szczepienia powinny być zakończone co najmniej 14 dni przed datą wjazdu do kraju
 • z konieczności testu i okazywania certyfikatów zwolnione są dzieci poniżej 6 lat.

Włochy

Wenecja, Włochy
Wenecja, Włochy

Do dnia 30 obowiązuje konieczność zarejestrowania pobytu na EU Digital Passenger Locator Form na stronie https://app.euplf.eu/#/

Włochy uwzględniają Unijny Certyfikat COVID-19 potwierdzający zakończony cykl szczepień lub status ozdrowieńca. Szczepienia powinny być zakończone co najmniej 14 dni przed datą wjazdu do kraju.

W przypadku osób, które nie posiadają powyższego certyfikatu, musi zostać wykonany test na obecność koronawirusa (test molekularny lub antygenowy w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy). Pamiętaj, aby wszystkie zaświadczenia były dostępne w języku angielskim lub włoskim. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6 roku życia.

UWAGA! Podróżując do Włoch musisz wziąć pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne oraz strefy białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.

We Włoszech zniesiono konieczność noszenia maseczek na zewnątrz, ale należy pamiętać, że w miejscach gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego należy je założyć. W niektórych regionach konieczność ich noszenia została utrzymana (np. Kampania). Maseczki będzie trzeba również nosić w strefach uznanych za czerwone (wysokie ryzyko zakażenia).

Francja

Wieża Eiffla - Paryż, Francja
Wieża Eiffla – Paryż, Francja

Od 9 czerwca obowiązują zasady, że każdy wjeżdżający na terytorium Francji musi okazać Unijny Certyfikat COVID-19, który jest honorowany gdy potwierdza, że:

 • pełen cykl szczepień dla szczepionek dwudawkowych zakończył się co najmniej 2 tygodnie przed wjazdem do kraju;
 • w przypadku preparatów jednodawkowych szczepionka została przyjęta co najmniej 4 tygodnie przed wjazdem do kraju;
 • w przypadku ozdrowieńców choroba była przebyta najdalej 180 dni od terminu wjazdu do kraju.

Jeżeli podróżny nie posiada certyfikatu, musi wykonać test PCR lub antygenowy na obecność koronawirusa maksymalnie 72 godz. przed wyjazdem. Z testu zwolnione są dzieci do 11 roku życia.


Jeżeli wybierasz się do kraju, który nie został przez nas wymieniony, zachęcamy do korzystania ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub rządowych stron kraju, do którego jedziesz. Mamy nadzieję, że sytuacja na świecie powoli się unormuje, a poszczególne obostrzenia będą z czasem coraz łagodniejsze. Pamiętaj, że w przypadku rejsów często stosowane są dodatkowe wymagania, takie jak szybkie testy w terminalu, formularze zdrowotne, online check-in. Niektórzy armatorzy zdecydowali się również na rejsy tylko dla osób zaszczepionych. Zanim zarezerwujesz swój rejs, dowiedz się jakie warunki musisz spełnić. Życzymy udanych wakacji.