AIDA Cruises ogłosiła, że ​żadne jej statki nie zawianą tego lata do Saint Petersburga. W przypadku AIDAdiva, AIDAmar, AIDAnova i AIDAvita połączenia w Rosji zostaną anulowane i zastąpione takimi miejscami docelowymi, jak Ryga (Łotwa), Kopenhaga (Dania), Oslo (Norwegia) lub Visby (Gotlandia/Szwecja). AIDAdiva zawita do stolicy Łotwy-Rygi lub Kopenhagi zamiast do Sankt Petersburga podczas siedmiodniowej podróży po Morzu Bałtyckim z Warnemünde.

W oświadczeniu wydanym przez Carnival Corporation czytamy:  „W świetle niedawnych ataków Rosji na Ukrainę, marki Carnival Corporation* będą modyfikować nasze trasy w nadchodzącym tygodniu, gdy tylko alternatywne porty zostaną potwierdzone. Opowiadamy się za pokojem”.

MSC Cruises ogłosiło, że zawiesiło zawinięcia swoich statków do Sankt Petersburga od końca maja do października. 28 lutego linia ogłosiła, że nie będzie już odwiedzać miasta w żadnej z nadchodzących tras. MSC poinformowało, że jest w kontakcie z alternatywnymi portami, takimi jak Sztokholm, Helsinki i Tallin, i jak najszybciej poinformuje o zmianach w planie podróży biurom podróży i klientom.

Royal Caribbean Group, w skład której wchodzą Royal Caribbean International, Celebrity Cruises i Silversea, również potwierdziła, że jej marki nie zatrzymają się w rosyjskich portach:

„W związku z ostatnimi wydarzeniami podjęliśmy decyzję o odwołaniu naszych wizyt w Sankt Petersburgu w Rosji we wszystkich trasach latem 2022” – czytamy w oświadczeniu.

.

Marki NCLH anulują wszystkie połączenia do portów w Rosji

„To rozczarowujące, ponieważ Sankt Petersburg jest jednym z klejnotów koronnych tras skandynawskich”, powiedział dyrektor generalny NCLH, Frank del Rio.

Regent Seven Seas Cruises usunie wszystkie planowane przystanki w Rosji, w tym na Wyspach Sołowieckich, Archangielsku, Murmańsku i Sankt Petersburgu, a także w Odessie na Ukrainie.

Oceania Cruises również potwierdziła, że usunie rosyjskie i ukraińskie porty ze swoich tras w 2022 roku.

*Carnival Corp. obejmuje Carnival, Seabourn, Holland America Line, Princess, P&O Cruises, Cunard, P&O Cruises Australia, AIDA i Costa.